Blog

Estetik Bakış ve Dekorasyon

estetik-dekorasyonMekân tasarımı yaparken birçok şeye dikkat etmek gerekir. Bunlardan en önemlisi de ustalığı estetikle birleştirmektir. Tarz bunlardan sonra gelir. Bunlar olmadan Barok ya da Gotik mimariden bahsedilemez. İstanbul’da, Beyoğlu’nda ya da Sultanahmet civarında gezinirken gözünüz etraftaki binalara takılır. Burada Avrupa’dan esinlenerek yapılan mimari özellikleri görebilirsiniz. Ayasofya’nın mozaiklerinde ya da Efes’in yer işlemelerinde hep; öncelikle ustalık ve estetik, sonrasında ise dönemin mimari yaklaşımını sergileyen “tarz” vardır.

Yaşam alanlarımız uzun yıllar yaşayacak sanat eserleri değil belki ama kişilerin de göz zevkini ve simetrisini de bozmayacak türden olmalıdır. Günümüzde her şeyin “hızlı” seyretmesi teknoloji çağının bir gereği… Hızlı üretim, mimari alan da hızlı işçiliği beraberinde getirdi. Bu durumun doğal sonucu olarak en yeni yapılarda bile birçok kez özensiz, tarzsız, estetik anlayıştan yoksun bazı uygulamaları görmekteyiz. Yapılar, binalar tasarlanırken en az elli yıllık bir süre hizmet vermesi için inşa edilir. Bir dönemin karakteristiğini yansıtan yapılar sonraki kuşaklara yol gösterici oluyor. Örneğin Sultanahmet’in, Yerebatan Sarnıcı’nın kusursuz ve estetik mimarisini asırlardır hayranlıkla izliyoruz. Yaşam alanlarımız da inşa edildiği dönemin moda anlayışını yansıtarak ayakta kaldığı sürece ziyaretçileri için hayranlık uyandırmalıdır. Yıllar sonra bile titiz işçiliği ve sitiliyle yapıldığı tarihin moda anlayışına nostaljik bir seyahat yapmaya imkân vermelidir.

Tüketiciler kendi yaşam alanları ile ilgili bir mimari proje yaptırırken projeyi sadece fiyat parametresine göre değil, ortalamanın üzerinde bir zarafete sahip olma potansiyeline göre değerlendirmelidir. Göze hoş gelmeyen sözde ucuz uygulamalar birçok kişinin göz zevkini bozacağı için bir süre sonra restorasyona gerek duyulacaktır. Kalite ve estetik sorunuyla gerçekleştirilen her yenileme çalışması aynı zamanda bir milli servet kaybı olarak da düşünülmelidir. Çünkü ikinci kez yapılmak zorunda kalınan hiçbir iş “ucuz” değildir.

Mimari ve dekorasyon alanında faaliyet gösteren yüzlerce kuruluş vardır. Bu firmaların kaliteli malzeme kullanması, deneyimli personele sahip olması kadar estetik vizyonları da önemlidir. Projenizi üstlenici firmayı seçerken, firmanın referanslarına bakarak sizin yaşam alanınıza estetik bir değer katıp katamayacağını göz önüne alarak seçim yapmalısınız. Böylece medeniyet duvarının yükselmesi için bir tuğla da siz koymuş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir