Taştan Dekorasyon ile yaşam alanlarınızı yenileyin… Sakarya’nın güvenilir mantolama firması…

Taştan Dekorasyon
  • Mantolama
Hizmetleri...

Mantolama Nedir?

Kısaca binaların giydirilmesi anlamına gelen mantolama işlemi ısı yalıtımının sağlanması noktasında çok etkili olmaktadır. Isı yalıtım malzemeleri sayesinde binaların içindeki ısı korunarak dışarıya çıkması ve dışarıdan gelecek olan soğuk havanın engellenmesi sağlanmaktadır. Sadece kış mevsimi için değil yaz mevsimi için de gerekli olan bir işlemdir. Daha rahat ve daha konforlu alanlarda yaşamak için enerji tasarrufu sağlanması konusunda mantolama işleminin önemi büyük olmaktadır.

Mantolama Nasıl Yapılır?

Yönetmeliklere uygun olarak yapılan ısı yalıtımları sayesinde binaların her mevsim koşullarına uygun olması mümkün olmaktadır. Mantolama işleminin yapılabilmesi için bazı aşamalar uygulanmaktadır. Bu aşamalar;

– Uygulama öncesi ön hazırlıkların yapılması
– Subasman profilinin yerleştirilmesi
– Mantolama levhalarının yapıştırılması
– Mantolama levhalarının yerleştirilmesi
– Mantolama levhalarının dübellenmesi şeklindedir.

Mantolama Ne Kadar Sürede Yapılır?

Orta büyüklükte olan binalar gözünün de bulundurulduğunda ya da hafta arasında mantolama işleminin yapılması mümkün olmaktadır. Hava koşulları da bu süreyi olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkileme konusunda önemlidir. Yalıtım uygulama sırasında çalışacak olan kişilerin sayısı ve tecrübesi de mantolama uygulamasının ne kadar süreceğini etkilemektedir.

Mantolama Sistemleri

Binalardaki ısı yalıtımı için iç duvar, dış duvar ve sandviç duvar olmak üzere 3 ayrı yöntem uygulanmaktadır. Bu uygulamalar aşamasında ısı köprü oluşumunu engellemek ve bununla beraber yalıtımın sürekli olmasını sağlamak amacı ile mantolama uygulaması yapılmaktadır. Dış cephelerde uygulanan mantolama sistemleri, yapı fiziği açısından en ideal ısı yalıtım sistemi olmaktadır. Mevsimlerin şartlarına göre ısı kayıplarını ya da kazançlarını engellemek amacı ile binanın dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanması işlemine mantolama denir.

Mantolama İşleminin Avantajları

Binaların dış yüzeylerinde bütün kiriş, hatıl, kolon ve buna benzer betonarme yapı malzemelerinin tamamen yalıtılmasını sağlayan mantolama, ısı köprülerinin de oluşmasına engel olur. Dışarıdan binaları manto gibi saran mantolama sistemleri, sıcaklık farkı nedeni ile ana malzemede oluşacak olan hasar ve çatlakları önlemektedir.

Binaların dış duvarlarının tamamını bütün etkilerden koruyan mantolama, yoğuşma riskini de en aza indirmektedir. Hem ısının hem de suyun yalıtımını sağlayan mantolama, % 50 oranında ısı tasarrufu sağlamaktadır. Hava akımını da engelleyen mantolama sistemleri, konforlu bir yaşam alanı sunar.

Mantolama Dübeli

Dübel, her hangi bir malzemeyi, profili veya makine gibi şeylerin bir zemine sabitlenmesini sağlayan bir bağlantı aracıdır. Mantolama ise, bir cephenin ısı yalıtımı sağlamak amacıyla köpüklerle giydirilmesi işlemidir.

Mantolama Dübeli Nedir?

Mantolama dübeli, mantolama işleminde kullanılan ısı yalıtım levhalarının yani köpüklerin cepheye uygulanırken sabit kalmasını sağlayan araçtır. Bu dübeller genellikle plastik malzemeden üretilir ve üzerine metal ve ya plastik çivi takılır. Böylelikle levhalar cepheye sabitlenmiş olur ve dübel bağlayıcı, taşıyıcı görevini üstlenmiş olur.

Mantolama Dübeli Çeşitleri

– Standart mantolama dübeli
– Çelik çivili dübel
– Drenaj levhası montaj dübeli
– Kimyasal dübeller

Mantolama Dübeli Ne Zaman ve Nasıl Uygulanmalıdır?

Mantolama yapılırken levhaların sağlam olması için dübelin zamanında uygulanması gerekmektedir. Dübeleme işlemi zemindeki harç 24 saat sonra kuruluğundan emin olduktan sonra yapılmalıdır. Uygulanan dübel sayısı ise metrekare başına genelde 6 adettir. Bunlardan dördü köşelere diğer ikisi ise ortalara eşit uzaklıkta uygulanır. Ancak bazı durumlarda dübel sayısı arttırılmalıdır. Binanın köşe kısımları ve çok yüksek kısımlarına daha sık aralıklarla dübel uygulaması yapılmalıdır.

Mantolama Sıvası

Mantolama sıvası yapıların iç ve dış yüzeylerinde uygulanan ısı yalıtım levhalarının sıva yapılarak kapatılması işlemidir. Bu işlem sırasında hazır mantolama sıvaları kullanılır. Mantolama sıvaları binaların iç ve dış cephelerinde ısı yalıtım sistemlerinin tamamlayıcı maddesi olarak kullanılır. Mantolama sıva sayesinde yüzeylerde düzeltme amaçlanır.

Mantolama Sıva Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Binaların iç veya dış cephelerine mantolama sıva işlemi yapılmadan önce zemine yerleştirilen ve üzeri sıva ile kapatılacak alandaki monta edilmiş olan malzemenin sağlam bir şekilde zemine oturtulması çok önemlidir. Mantolama sıvası temiz bu kap su ile karıştırılıp 2-3 dakika bekletildikten sonra karıştırılır ve daha sonra zemine sıva yapılır. Mantolama sıvasının duvardaki kalınlığı sıvanın ve mantolama işleminin sağlamlığı açısından çok önemlidir. Bu anlamda duvardaki sıvanın kalınlığı 2 ile 6 cm arasına olmalıdır. Sıva yapıldıktan sonra 1-2 gün sıva yapılan alan özellikle soğuk havalardan ve aşırı sıcaklardan korunmalıdır. Böyle hava koşullarında sıva zarar görebilir. Mantolama sıva işlemi süresinde kişiler eldiven takmalı ve sıvanın göz ile temas etmesi engellenmelidir.

Mantolama Nasıl Yapılır?

Binaların dış duvar kısımlarına, çatılarına, katları ayırmaya yarayan döşemelere ve depo – garaj gibi ısınması zor olan alanlara uygulanan mantolama, uygulanan alanların ömrünü uzatmaktadır. Isı ve su yalıtımı sağlamaya yarayan mantolama, yakıt tüketimini azaltarak çevrenin korunmasına yardımcı olur.

Binaları korozyona karşı da koruma özelliği olan mantolama işlemleri, gerçek ustalar tarafından iyi bir şekilde yapılır ise % 50’ye varan ısı tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca binanın her alanının daha sıcak olmasına yardımcı olur.

Mantolama İşlemi Nasıl Yapılır?

Orta büyüklükte olan bir bina için 1 ile 4 hafta süren mantolama işlemlerinin genel süresi hava koşullarına, binaların büyüklüğüne, çalışacak olan elemanların sayısına göre değişmektedir. Şiddetli şekilde rüzgârlı, yağmurlu ve sisli olan havalarda mantolama işlemleri yapılamamaktadır. Mantolama işlemlerinin yapılabilmesi için en uygun zaman, dış yüzey ile ortam sıcaklığının en az 5 derece olduğu dönemdir.

Mantolama işlemlerine başlanmadan önce ilk olarak profillerin yerleştirilme işlemi yapılır. Bu işlemden sonra, ısı yalıtım plakasının yapıştırma uygulamasına geçilmektedir. Farklı çeşitlerde ve özelliklerde olan plakalar ayrılarak çerçeve ve iç kısımlarına yapıştırma işlemi uygulanır. Plakalama işlemlerinin de tamamlanmasından sonra dübeller belirli aralıklar ile yerleştirilir ve duvara sabitlenir. Bu işlemden sonra ise plakaların tamamının üzeri kalın bir sıva ile kaplanır. Bu kaplamanın üzerine file yerleştirilerek bir kere daha sıvalama yapılır. Sıvalar tamamen kuruduktan sonra dekoratif kaplama ve sıva yapılarak işlem sonlandırılır.

Mantolama Sıvası Nedir?

İç ya da dış cephelerde her türlü yüzeye uygulanabilen mantolama sıvası, kolay yapışan ve pratik şekilde uygulanan bir maddedir. Doğal maddeler ile desteklenerek oluşturulan mantolama sıvası su, ısı, yangın ve ses yalıtımı sağlamaktadır.

Tuğla, bims, gaz beton, brüt beton ve briket gibi beton alanlarda kullanılabilen mantolama sıvası, alçılı ve kireçli alanlara uygulanmamaktadır. Uygulama yapılacak alan öncelikle boya, toz, kalıp yağı ve kir gibi tutunmayı engelleyecek olan maddelerden arındırılmaktadır. Yüzey kısımlarda bulunan delik ve çatlaklar tamir harçları yardımı ile kapatılır.

Mantolama Sıvasının Uygulaması Nasıl Olur?

Mantolama sıvası uygulanırken ortamın sıcaklığının 5 – 35 derece arasında olmasına özen gösterilmektedir. Donan, eriyen ya da 24 saat içerisinde don tehlikesi olacak olan yüzeylerde mantolama sıvası uygulaması yapılmamalıdır. Ayrıca direkt güneşin etki edeceği günlerde ve rüzgârlı havalarda da mantolama sıvasının uygulanması önerilmez. Mantolama sıvası, uygulandığı alanlarda % 30 – % 40 civarında ısı yalıtımı sağlamaktadır. Isı köprüleri de oluşturmayan mantolama sıvası, nefes alabilen ve kanserojen madde içermeyen bir özelliğe sahiptir.

Mantolama Fiyatları

Binaları soğuk etkisinden izole etmek için geliştirilen mantolama malzemeleri kapalı alanların ısınması açısından en büyük rolü oynayan sistemlerdir. Binaların dıştan giydirme işlemlerinde kullanılan mantolama yöntemlerinde, kullanılan strafor malzemelerin kalınlık durumlarına göre mantolama fiyatları konusunda değişiklik meydana gelmektedir. Soğuğa karşı sağladığı etki oranında bina enerji kimlik belgelerinin oluşumunda da en önemli rolü oynayan faktörlerdendir. Günümüzde inşaatı tamamlanan binalara enerji kimlik belgesi oluşturulması için öncelikle mantolama işlemlerinin ne derece etkili olduğu göz önünde bulundurulmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde mantolama fiyatları öncelikle sağladığı fayda ölçüsünde değer kazanmaktadır.

Mantolama Fiyatları Belirleme Esasları Nelerdir?

Günümüzde yapılan mantolama işlemlerinde kullanılan malzeme kalitesinden çok belirleyici faktör alan genişliği ve yüksekliği olmaktadır. Kurulacak iskele ve çalışacak kişi sayısı mantolama fiyatları konusunda en etkili faktörler olmaktadır. Bunu hesaplarken malzeme birim fiyatları ile birlikte mantolama yapılacak m2 fiyatları orantılanarak ortalama fiyat ortaya çıkarılmaktadır.

Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

Montalama malzemeleri gün geçtikçe teknolojinin sayesinde daha kullanışlı ve daha hızlı işçiliklerin ortaya çıkarılmasını sağmaktadır. Yakın zamana kadar duvarlar hilti yardımı ile delinerek straforlar duvara yapıştırma metodu kullanılıyordu. Günümüzde birçok binanın giydirme işleminde en etkili yapıştırıcılar kullanılarak daha hızlı mantolama işlemler yapılmaktadır. Böylelikle mantolama m2 fiyatları işçiliklerin kolaylaşması sayesinde daha ekonomik boyutlar kazanmaktadır. Aynı zamanda malzeme birim fiyatları da buna paralel olarak azalma göstermektedir.

Mantolama Köpüğünün Özellikleri

Mükemmel derecedeki dolgu ve yapışma özelliği ile yüksek seviyede ısı yalıtımı sağlayan mantolama köpüğü, diğer mantolama işlemleri ile karşılaştırıldığında % 30 ya da % 40 oranında zaman tasarrufu sağlamaktadır. Kullanımı son derece kolay olan mantolama köpüğü, iş gücünü de azaltmaktadır.

Diğer mantolama yöntemlerine göre % 40’a kadar daha ekonomik olan mantolama köpüğü, herhangi bir ön hazırlık yapmayı gerektirmeyen bir özelliğe sahiptir. Çok güçlü bir yapışma özelliği olan mantolama köpüğü, anında tutunma sağlamaktadır. Bu özelliği ile ortalama olarak 2 saat içerisinde ısı levhalarının dübelleşmesini sağlar.

Nem ya da sıcaklığa bağlı olarak 45 litreye kadar yüksek verim sağlayan mantolama köpüğü, kuruma esnasında da en az seviyede genleşme yapar. Kurumanın sonrasında ise şişmez ve hacim kaybetmez özelliktedir.

Mantolama Köpüğü Kullanım Alanları

Isı yalıtım plakalarının yapıştırılmasında kullanılan mantolama köpüğü, montaj işlemlerinde de kullanılmaktadır. Beton, ahşap, tuğla, metal ve buna benzer malzemelerin montajı ve yapıştırılmasında da kullanılan mantolama köpüğü, minimum seviyede köpük genleşmesine ihtiyaç olduğunda da büyük başarı sağlamaktadır.