Blog

Restorasyon Nasıl Yapılmalı?

restorasyonRestorasyon çalışması yapılmadan önce alt ve üst katlarda yaşayan komşularınıza bir süre çevreye rahatsızlık vermek durumunda olduğunuzu belirterek izin istemelisiniz. Arkasından ev halkıyla beraber, evde yapılacak tadilat çalışması ile ilgili bir plan hazırlamalısınız. Bu planda hangi bölümlerde tadilat yapılacağına iyice karar vermelisiniz. Sonradan tadilata ekleyeceğiniz bölümler için ekstradan masraf edeceğiniz için toplu pazarlığa göre bir miktar zararınız olacaktır. İhtiyaçlarınıza karar verdikten sonra tadilat ve restorasyon uygulamanızı gerçekleştirecek firmayla bağlantıya geçerek düşündüğünüz çalışma ile ilgili bir taslak proje hazırlamalısınız. Proje; size özel, sizin ihtiyaçlarınıza ve sizin beğenilerinize göre hazırlanmış bir proje olmalıdır. Sizin tarzınızı yansıtmayan kopyalanmış kalıp projelerin uygulanmasını isterseniz, proje gerçekleştirildikten sonra hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz olur.

Restorasyon çalışmaların ne kadar hızlı yapılırsa yapılsın 120 metrekare civarında bir ev, uzman bir ekiple 20-25 gün kadar süreceğini göz önünde bulundurmalısınız. İçinde eşya bulunması ve yaşanılan bir ev olması bu süreyi daha da uzatacaktır. Bu süre içinde atık su, temiz su, doğalgaz, elektrik gibi sistemler üzerinde çalışmalar yapılacağı için bazı kesintiler yaşanacaktır. Bu duruma hazır olmalısınız.

Dekorasyon uygulamalarını yaparken bütüncül bir bakış açısı gerekir. Salona yapıp; oturma odasına yapmadığınız bir uygulama estetik açıdan uygun olmayacaktır. Bütün bölümler aynı zamanda restorasyon yapılamayacaksa, öncelik sırası belirlenerek daha sonra geri kalan bölümlerde de aynı tarzda çalışma yapılmalıdır.

Projeniz kapsamında yapılacak bütün çalışmaların, işinin uzmanı firmalarca, kaliteli ve titiz bir çalışma gerçekleştirebilecek ekiplerle mümkün olacağını unutmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir