Taştan Dekorasyon ile yaşam alanlarınızı yenileyin… Sakarya’nın güvenilir alçı & sıva firması…

Taştan Dekorasyon
  • Alçı
  • Sıva
Hizmetleri...

Alçı Nedir?

Doğada taş halinde bulunan alçı kırılarak toz haline getirilir. Toz haline getirilen alçı daha sonra su ile karıştırıldıktan bir süre sonra donma özelliğine sahip olduğu için inşaat alanlarında kullanılan bir tür malzemedir. Alçı doğada kalsiyum sülfat dihidratın birleşimi ile oluşur ve içerisinde bir miktar su bulunur. Bu su 190 derece sıcaklıkta çıkarılır ve alçı toz haline getirilir. Alçı ilk olarak 18. yüzyılda Paris’te kullanıldı ve daha sonra dünyadaki bütün inşaatlarda kullanılmaya başlandı. İnşaat alanlarının vazgeçilmez malzemesi olan alçının kullanılma nedenleri şunlardır:

Alçının Tercih Edilme Nedeni

İnşaatlarda bazı yüzlerde belli bir süre sonra çatlaklar olabilir. Ancak alçı kullanılan yüzeyde çatlak oluşması mümkün değildir. Çünkü alçı beton gibi boyut değiştirmez. Ayrıca alçı yangına dayanıklı, kullanılacağı alana göre hacmi ve ağırlığı ayarlanabilen ve ısı geçirmeyi engelleyen bir maddedir.

Alçı Çeşitleri

İnşaatlarda yaygın olarak kullanılan alçının çeşitleri arasında sıva alçısı, makine sıvı alçısı, saten alçı, kartonpiyer alçı ve ders dolgusu alçı çeşitleri bulunur. Alçı çeşitleri kullanıldıkları alanlara göre farklılık gösterir.

Sıva Nedir?

Sıva yapılarda yüzeyi düzleştirmek amacı ile yapılan bir işlemdir. Sıva önceden oluşturulan yarı akışkan malzemenin düzgün olmayan zemin üzerine yayılması ile yapılır. Sıva yapmak için ilk olarak harç hazırlamak gerekir. Harç ise kum ve çimentonun karşımı ile elde edilen yarı akışan malzemeye denir.

Sıva Çeşitleri

Sıvalar yapılacağı alana göre değişiklik gösterir. Buna göre sıva çeşitleri arasında kaba sıva, ince sıva, kaba kara sıva, alçı sıva, ince kara sıva, püskürtme sıva, serpme sıva ve toprak sıva gibi çeşitleri bulunuyor. Sıvanın yapılacağı zemine ve harç yapımında kullanılan malzemeye göre sıva çeşitleri bulunur.

Sıva Yapılma Nedenleri

Genelde yapılarda tuğlalar arasında harç dökülür ve duvar örme işlemi yapılır. Bu işlem yapıldıktan sonra duvarın iki yüzüne de güzel bir görüntü sağlamak, ısı kaybını önlemek ve yüzeyleri düzleştirmek gibi nedenlerden dolayı sıva işlemi yapılır. Duvarın dış düzeyine yapılan sıva işlemine kaba sıva, kaba sıvanın üzerine zemini düzeltmek amacı ile yapılan sıvaya da ince sıva denir. Sıva yapan kişiye göre ince sıva ile kaba sıva fiyatları farklılık gösterir.

Alçı Fiyatları

Doğal bir malzeme olan alçı, inşaat sektöründe betonun üzerine sıva yapılarak daha pürüzsüz bir yüzey sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Dekoratif amaçlı olarak da birçok alanda kullanılan alçılar, kaliteli ve pratik bir kullanım sağlar.

Alçı taşının pişirilerek toz haline getirilmesi ile elde edilen alçılar, su ile karıştırıldığı zaman hızlı bir şekilde donma özelliği göstermektedir. Kalsiyum sülfat ile hemihidrat birleşimi alçının temel malzemesi olmaktadır.

Toz halinde bulunan alçı, su ile birleştirilerek pasta haline getirilir. Bu aşamadan sonra bir iki dakika içerisinde sertleşen alçı, tam su ölçüsü ile hazırlanmalıdır. Alçı hazırlanırken fazla su kullanıldığı zaman gözenekler meydana gelirken, az su kullanıldığı zaman da normalden daha sert olmaktadır. Binaların içinde ya da dışında kullanılan alçılar, düzgün yüzey elde etmek amacı ile de kullanılabilir.

Alçı Fiyatları Nasıldır?

Alçı fiyatları çeşitlerine göre değişmektedir. Yaklaşık olarak 5 farklı alçı türü bulunmaktadır. Her alçı türünün özelliği ve kullanım alanları farklıdır. Bu farklara göre değişen alçı fiyatları, genel anlamda uygun olmaktadır. Bu nedenle de birçok kişi tarafından tercih edilir.

Sıva Fiyatları

Evlerde inşaatlarda çeşitli nedenlerle sıvaya ihtiyaç duyulur. Sıva işlerinde ücret belirlenirken sıvanın yapılacağı cephe, ne tür sıva yapılacağı ve sıva yapılırken kullanılacak olan malzemelerin sıva ustasına mı işverene mi ait olduğu gibi faktörler sıva fiyatını belirler.

Sıva Türleri ve Fiyatları

Sıva yapılmadan önce işveren ile ustanın anlaşması gereken ilk nokta sıvanın yapılacağı cephedir. Çünkü sıva iç cephe veya dış cepheye göre fiyat farklılığı gösterir. Ayıca yapılacak olan sıva kaba sıva mı yoksa ince sıva mı olduğu da önemlidir. Ayrıca sıva yapılırken gereken malzemeler arasında iskele, mala gibi araç gereçleri hangi tarafın temin edeceği de sıva fiyatlarını etkiler. Buna göre sıva piyasasında kaba sıva dış cephe m2si 9 TL, ince sıva dış cephe m2si 11 TL, ince ve kaba sıva iç cephe m2 9 TL den yapılıyor. Bu fiyatlardan sıva yapan ustalar iskele kurma görevini kendileri üstleniyor. Sıva fiyatlarını belirleyen bir başka faktör de işveren ile sıva ustası arasındaki pazarlık durumudur. Kişiler pazarlık aşaması ile bu fiyatların altına da sıva yapan ustalar bulabilir.

Alçı, Sıva Nasıl Yapılır?

Alçının Hazırlanması

Klasik beton sıva üzerine yapılan boya uygulamasında, gözenekli ve pürüzlü yüzey sebebiyle hoş bir görüntü oluşmaz. Alçı sıva üzerine yapılan boya uygulaması ise güzel görüntünün yanı sıra daha parlak aydınlatma sağlar. Alçının daha düzgün çıkması için alçı ile su karıştırıldıktan sonra 15-20 dakika beklemeye bırakılır.

Yüzeyin Hazırlanması

Boyanın güzel görünmesi için önemli olan diğer konu uygulama yapılacak yüzeyin temizlenmesidir. Öncelikle çapak, kalıp izi gibi çıkıntılar temizlenir. Yüzeydeki tozlar fırça yardımıyla temizlenir ve ıslatılır. Pürüzsüz yüzeylerde tutunma sağlamak amacıyla keserle çentik açılır veya kum ve su karışımı serpme yöntemi ile pürüzlendirilir.

Alçı Sıva Uygulanması

Öncelikle kırık veya derin boşluklu yüzeylerin alçı ile dolgusu yapılır. Farklı malzeme geçişlerinde çatlamayı önlemek için sıva filesi kullanılır. Ano çıtaları yine alçı yardımıyla terazide olacak şekilde, 100-200 cm aralıklarla yüzeye yapıştırılır. Duvar köşelerinde sıva profili kullanılır. Sıva küreğine bir miktar alçı alınır ve yüzeyde aşağıdan yukarıya doğru çekilerek yüzeye uygulanır. Mastar ile anolar üzerine bastırılıp çekilerek fazla alçı alınır. Alçı donmaya başlayınca anolar sökülür ve kapladıkları yerler de alçı ile doldurulur. Alçı donduktan sonra bir spatula ve alçı rendesi ile yüzey pürüzleri giderilir.